Иницијатива за изградњу спомен подручја жртвама у Јасеновцу проф. др. Алек Ј. Рачић

Иницијатива за изградњу спомен подручја жртвама у Јасеновцу проф. др. Алек Ј. Рачић

Актуелно
Поделите




Иницијатива за изградњу спомен подручја жртвама у Јасеновцу проф. др. Алек Ј. Рачић
Проф.др. Алек Ј. Рачић, председник РАС академије, већ дуго покушава да покрене иницијативу за изградњу спомен подручја јасеновачким жртвама испред Куле Небојша. Стога, његово писмо Председнику републике Србије, преносимо у целости.

„Председнику Владе Р Србије
Београд 10.4.2014
Поштовани председниче, захваљујем за време које издвајате у читању овог дописа. Апелујем на изградњу спомен обележја јасеновачким жртвама у пределу паркинга испод куле Небојша у Београду. Такво обележје би оплеменило планирани пројекат Београд на води и довело до посета бројних светских делегација чије државе баштине антифашистичку традицију. Према сведочењима моје баке која памтим, читаво време рата 1941-45 реком Савом су плутали лешеви јасеновачких жртава,понекад се заглављивали испод железничког моста па их је немачка команда минирала да би обезбедила пловни пут. Смрад се ширио од Сењака до строгог центра града, а лешеве и делове тела су скојевци и други грађани Београда закопавали у масовну гробницу на локацији коју сам описао. Апеловао сам и на кабинет његове светости Патријарха Иринеја,да се на тој локацији оформи капела св.јасеновачким мученицима,те добио подршку председника јеврејске општине др.Рубена Фукса за ово спомен обележје,јер је међу јасеновачким жртвама било и преко 30.000 јевреја. У данима окупације Београда забележен је и несвакидашњи инцидент са следовањем које је немачка команда давала грађанима,а у којем је био и сапун произведен у НДХ. По пријави Недићеве администрације,сапун из следовања справљан је у Јасеновцу од покланих логораша и немачка команда га је избација из следовања након провере веродостојности тог податка. Стога је више него неопходно јасеновачким жртвама оформити спомен обележје и у Р Србији те ову моју десетогодишњу иницијативу разним властима и Владама,коначно реализовати , с поштовањем
Доц.др Алек Ј.Рачић,прим.др сци“

Може се приметити да је писмо из 2014.године а да, по основу његове иницијативе која је „стара“ пуних петнаест година, , до данас није урађено апсолутно ништа, на жалост. Ово писмо и иницијативу подржали су бројни академици РАС академије из дијаспоре, као и народни посланик Миладин Шеварлић. Преносимо неке од реакције из саме РАС академије али и из дијаспоре:
Председник надзорног одбора РАС академије, проф.др. Салих Селимовић изјавио је следеће: „Ажурирање ове иницијативе проф.др. Алека Рачића је добра и хумана. Предлажем да иза ње стане наша академија и да се сви ми академици потпишемо на челу са председником Алеком, и сви који то буду хтели.“

Народни посланик Миладин Шеварлић, специјални саветник за агропривреду, о овој иницијативи се изразио крајње позитивно, следећим речима:“ И ја подржавам ову иницијативу. Ако се слажете могу да је и предложим Скупштини као нестраначки посланик, али ми је потребно што потпуније образложење“
Подршка овој иницијативи стигла је и из дијаспоре. Инжињер електротехнике Владан Мацокатић, из Париза обнову иницијативе је коментарисао на следећи начин: „И ми из дијаспоре подржавамо ову иницијативу.“
Подршку из Северне Америке, послао је и Цвико Видаковић из Торонта, следећим речима:“ „Подржавам. Можда треба сачекати да ова влада оде, што ја лично очекујем?“
Из приложеног може се видети да је иницијатива широко подржана и да велики број Срба из дијаспоре није заборавио своје корене и жртве свога народа, без обзира што су одвојени од матице.
Проф.др Алек Рачић је на годишњој скупштини РАС Академије предложио да се неко други уместо њега потпише као зачетник идеје,јер не сме такав пројекат да пропадне само зато што он није симпатичан неком из власти. На то је оштро реаговао председник НО РАС Академик Салих Селимовић речима: „то је твоја идеја и тако треба да остане а подржаће је и многи посланици као проф.др Миладин Шеварлић“. Управо то се и догодило, што се може и прочитати у претходном делу текста.




Јасеновац Милош Јанковић

Логор Јасеновац

Опроштај као казна Свети Вукашин

Запратите нас

Фејсбук коментари

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *